Biuletyn Informacji Publicznej
STAROSTWA POWIATOWEGO W MŁAWIE

Wyszukiwarka

Odnośniki

Przejdź do: www.powiatmlawski.pl

Treść strony

Gmina Szreńsk

Dane teleadresowe

Urząd Gminy w Szreńsku
06-550 Szreńsk, pl.Kanoniczny 10

Dane kontaktowe

Opis Gminy

Historia Szreńska, położonego w północno-wschodniej części Niziny Mazowieckiej, nad rzeką Mławką, sięga XII wieku. W roku 1383 osada otrzymuje prawa miejskie, jednak nazwa Szreńsk przyjęła się dopiero pod koniec XV wieku. Miasto stanowi własność Szreńskich, aż do połowy XVI wieku. Obecnie można oglądać ruiny zamku, zbudowanego przez ten ród, usytuowanego na wzgórzu za miastem. Do dzisiaj z zabytków przetrwał gotycki kościół parafialny oraz dawny ratusz.

Dzisiejszy Szreńsk jest siedzibą lokalnych władz samorządowych, liczy około 1500 mieszkańców. Jest to region o charakterze rolniczym. Dla większości mieszkańców gminy Szreńsk to właśnie rolnictwo jest głównym źródłem utrzymania.

Gmina Szreńsk położona jest przy ważnej trasie komunikacyjnej Mława-Płock. Zajmuje powierzchnię 10936 ha liczy 4782 mieszkańców i składa się z 24 sołectw Użytki rolne zajmują 80% powierzchni, co określa rolno-przemysłowy kierunek rozwoju gospodarki lokalnej.

Wiodącą dziedzinę w rozwoju gminy stanowi rolnictwo. Wynika to z uwarunkowań przyrodniczych oraz braku dużych zakładów przemysłowych. Dominują gleby średniej jakości.

Jakość gleb sprawia, że głównymi uprawami są: żyto, jęczmień, owies i ziemniaki. W hodowli przeważa tucz trzody chlewnej, bydła mlecznego oraz prowadzona jest specjalizacja w zakresie produkcji jajczarsko-drobiarskiej.

Najwiekszym zakładem jest Fabryka Kabli „TECHNOKABEL” oraz ubojnie trzody chlewnej i bydła. Pozostałe zakłady spełniają funkcje usługowe.

Gmina Szreńsk posiada:

  • korzystny układ i stan dróg przebiegających przez jej teren.,
  • wysoki stopień zwodociągowania w Gminie,
  • nowoczesną gminną oczyszczalnię ścieków i kanalizacji w Szreńsku o przepustowości 200 m3/dobę,
  • unormowaną gospodarkę odpadami stałymi: wybudowane w 1996 roku gminne wysypisko odpadów komunalnych w Miączynie Dużym wraz z zapleczem do segregacji odpadów,
  • zakładową oczyszczalnię ścieków w Fabryce Kabli „TECHNOKABEL”,
  • znaczne zasoby wód głębinowych,
  • zagospodarowane tereny pod duży skład opałowy i materiałów budowlanych oraz piekarnie,
  • tereny uzbrojone zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego gminy pod budownictwo jednorodzinne i zakłady przemysłowe,
  • zabytkowy kompleks parkowy.

Istnieją dobre warunki poprzez rozwój infrastruktury do tworzenia małych i większych przedsiębiorstw, szczególnie o charakterze przetwórczym, bazujących na surowcach wytwarzanych w gminie (przemysłowo-spożywczy). Potencjalny inwestor może liczyć na pomoc ze strony samorządu gminnego, np. wskazanie terenów do budowy lub wykorzystania obiektów własności Agencji Rolnej Skarbu Państwa oraz ulgi podatkowe.

Celem powiększenia atrakcyjności gminy dla celów przemysłowo-produkcyjnych planuje się też kontynuowanie budowy następnych etapów sieci kanalizacji ściekowej oraz lokalnych dróg.

drukuj (Gmina Szreńsk)

Metryka

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Urząd Gminy w Szreńsku
    data wytworzenia: 2017-08-21
  • opublikował: Joanna Marcinkowska
    data publikacji: 2003-06-20 14:06
  • zmodyfikował: Zbigniew Kowalski
    ostatnia modyfikacja: 2017-08-21 14:31

drukuj całą stronę

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 37795
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2017-08-21 14:31:12